21 maja 2024

Tarnobrzeg: co warto zobaczyć?

To jeden z ciekawszych i ważniejszych ośrodków miejskich, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po województwie podkarpackim. Tarnobrzeg ma się czym pochwalić, a to poświęci nieco czasu na poznanie jego atrakcji, ten z pewnością nie będzie żałować spędzonego tutaj czasu. Co warto zobaczyć podczas pobytu w tym mieście?

Pod względem geograficznym miasto to leży na terenie kotliny Sandomierskiej, jest jednocześnie najbardziej na północ wysuniętym ośrodkiem miejskich regionu karpackiego. Nazwa miasta pochodzi od Tarnowskich – rodziny, która miała istotny wpływ na rozwój tej części kraju. To Tarnowscy pod koniec XVI wieku założyli to miasto, które przez lata funkcjonowało jako ważny ośrodek handlu i rzemiosła. Okresem najważniejszym w dziejach Tarnowa okazał się jednak okres międzywojenny, kiedy to nastąpił dynamiczny rozwój przemysłu. Powstało wtedy Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe, które z czasem przekształciło się w Tarnobrzeski Okręg Przemysłowy.
A jakie atrakcje czekają w tym mieście na turystów? Jednym z ważniejszych miejsc jest tu Jezioro Tarnobrzeskie, utworzony na terenie dawnego wyrobiska górniczego. Jego powierzchnia wynosi 560 ha, a głębokość osiąga nawet 110 metrów. Zbiornik ten powstał w 2009 roku i tymczasowo pełni rolę zbiornika rekreacyjnego. W mieście tym nie brak również ciekawych zabytków. Jednym z tych najważniejszych jest zespół klasztorny dominikanów, znany tez jako Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej. Cmentarze wojenne, nekropolia żydowska oraz zabytkowy gmach magistratu to kolejne atrakcje, na które warto w tym mieście zwrócić uwagę. Na terenie Dzikowa czeka na gości z kolei pałac Tarnowskich, służący obecnie jako siedziba Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Innym ciekawym miejscem, które warto odwiedzić, jest Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Powstało ono w 2013 roku i w ciekawy sposób przybliża dzieje tej ważnej dla Tarnobrzegu gałęzi przemysłu. Siedzibą muzeum jest zabytkowy spichlerz dworski, który sam w sobie jest nie lada atrakcją.