18 czerwca 2024

W jakich branżach najczęściej wykorzystywany jest podajnik ślimakowy?

Wszelkiego rodzaju maszyny i urządzenia są elementami, które znaleźć można w wielu przedsiębiorstwach oraz fabrykach. Jedynym z często wykorzystywanych elementów są podajniki ślimakowe, nazywane także śrubowymi. Czym są i w jakich branżach mają zastosowanie?

Czym jest podajnik ślimakowy?

Podajniki ślimakowe to szeroka gama urządzeń, których zadaniem jest transport materiałów sypkich na odcinkach o różnej długości, bawet ponad 10 metrów. Zasada ich działania oparta jest na śrubie Archimedesa, czyli podajnika składającego się ze śruby umieszczonej wewnątrz rury ustawionej skośnie do poziomu, której koniec zanurzony był w wodzie, a dzięki jej obrotowi ciecz przemieszczała się w górę. Najważniejszym elementem podajnika śrubowego jest spirala ślimakowa, która przenosi transportowane produkty. Dodatkowo może je mieszać, chłodzić czy suszyć, gdy zaistnieje taka potrzeba. Budowa podajnika jest stosunkowo prosta, a urządzenie jest mało awaryjne, dlatego cieszy się bardzo dużym powodzeniem w przedsiębiorstwach wielu branż.

Na rynku wyróżnić można kilka rodzajów podajników ślimakowych, m.in.: podajnik pionowy typu CVS, podajnik ślimakowy typu CTS, podajnik korytowy typu CNU. Niektórzy specjaliści stosują także podział na przenośniki ślimakowe korytowe, przenośniki ślimakowe rurowe oraz turbinę wodną Archimedesa. Ich rodzaj dobierany jest indywidualnie do potrzeb przedsiębiorstwa.

W jakich branżach stosuje się podajnik ślimakowy?

Podajniki ślimakowe od Termo-Pak to bardzo uniwersalne urządzenia, które mają szerokie zastosowanie w wielu branżach. Do ich najważniejszych zalet zaliczyć można wysoką wydajność, niską cenę oraz brak kontaktu pracowników z substancją, co jest szczególnie ważne, gdy jest ona toksyczna lub niebezpieczna. Dzięki swoim niewielkim wymiarom mogą mieć zastosowanie nawet w halach produkcyjnych o małej powierzchni.

Podajniki śrubowe mają zastosowanie do przemieszczania lub pakowania wszelkiego rodzaju proszków, kruszyw, pasz oraz zbóż. Wykorzystuje się je w:

  • rolnictwie,
  • budownictwie,
  • branży przetwórczej,
  • branży farmaceutycznej,
  • przemyśle spożywczym,
  • przemyśle wydobywczym,
  • przemyśle ciężkim,
  • przemyśle drzewnym,
  • czasie utylizacji odpadów.

Na jakie dane techniczne podajnika ślimakowego zwrócić uwagę podczas zakupu?

Biorąc pod uwagę różnorodność branż, które korzystają z podajników śrubowych, warto wiedzieć, że różnią się one pomiędzy sobą danymi technicznymi. Do najważniejszych zalicza się: odległość pomiędzy zasypem i wysypem, całkowitą długość koryta urządzenia, średnicę wewnętrzną koryta, kąt podawania, wydajność urządzenia. Warto zaznaczyć, że dobry producent podajników śrubowych pomoże klientowi w doborze parametrów urządzenia oraz jego typu, aby było ono jak najlepiej dopasowane do specyfiki przedsiębiorstwa i działało w nim wydajnie.