30 kwietnia 2024

Zalety kompresorów bezolejowych marki BOGE

Sprężarka to fundament systemów pneumatycznych używanych w warsztatach mechanicznych, obiektach przemysłowych i zakładach wytwórczych. Służy do sprężania gazu, w tym także powietrza, w sposób zautomatyzowany i bezpieczny, poprzez zmianę energii elektrycznej na energię sprężonego powietrza. Kompresor bezolejowy BOGE jest jednym z najpopularniejszych urządzeń – poznaj jego zalety.

Do czego służą kompresory w przemyśle?

Działanie sprężarek opiera się na podwyższeniu ciśnienia powietrza i wymuszeniu jego przepływu w obranym wcześniej kierunku. Urządzenia te nie mogą jednak działać samodzielnie. Łączy się je w duże zespoły, na które składają się pojedyncze kompresory oraz orurowanie i elementy spajające wszystkie podzespoły w całość. Tego typu system nazywany jest instalacją pneumatyczną i służy między innymi do zasilania w sprężone powietrze całych linii produkcyjnych i wytwórczych.

Każda sprężarka bezolejowa czy olejowa może zostać uzupełniona w dodatkowe akcesoria, takie jak zbiornik buforowy lub osuszacz i wiele innych. Jedne urządzenia mogą służyć do uzdatniania jakości powietrza, podczas gdy inne np. do jego magazynowania w niezmienionej formie.

Sprężarka śrubowa bezolejowa generuje w trakcie pracy duże ilości ciepła, które należy odprowadzić poza urządzenie w celu jego ochrony przed zniszczeniem i zatarciem. To spory kłopot, który wymusza na producentach stosowanie coraz to lepszych systemów chłodniczych, które mogą działać bezpośrednio, jak i pośrednio wraz z chłodnicą.

Rodzaje sprężarek przemysłowych

Na rynku znajduje się wiele różnych rodzajów kompresorów sprężonego powietrza. Mimo iż wszystkie mają taki sam cel – sprężyć powietrze i wymusić jego przepływ – to realizują go na zupełnie różny sposób.

Sprężarki tłokowe charakteryzują się budową podobną do silnika spalinowego. Znajdziemy w nich tłok poruszający się we wnętrzu cylindra, który cyklicznie „ściska” powietrze zwiększając jednocześnie jego ciśnienie. Urządzenia te ze względu na charakterystykę nie nadają się do liniowej, ciągłej pracy – najlepiej działają w krótkich cyklach. Mogą być także dość głośne, nawet mimo zastosowania wyciszonej obudowy. Są również bezobsługowe i długowieczne przy regularnej wymianie oleju.

Sprężarki śrubowe działają na innej zasadzie – sprężają powietrze poprzez zmniejszenie przestrzeni pomiędzy wirnikami pracującymi w ich wnętrzu. Urządzenia te wyróżniają się cichą oraz liniową pracą, jak i niskimi wibracjami czy też wysokim ciśnieniem wyjściowym.

Sprężarki są bardzo szeroko wykorzystywane w przemyśle, gdzie mają wiele zastosowań. Dla przykładu zasilają narzędzia ręczne do szlifowania czy wiercenia, takie jak wiertarki, młoty czy klucze pneumatyczne. Ponadto mogą zasilać całe warsztaty lakiernicze, a nawet kilka stanowisk jednocześnie. Zasilane urządzenia są w stanie transportować towar w obrębie danego przedsiębiorstwa, jak i przeprowadzać obróbkę mechaniczną.

Sprężarka bezolejowa czy olejowa?

Liczy się nie tylko sposób działania i realizacji pracy przez dane urządzenie – równie istotną różnicą pomiędzy sprężarkami jest ich konstrukcja. Na rynku znajdziemy warianty olejowe oraz bezolejowe, które mają zupełnie różną charakterystykę pracy, mimo z pozoru takiego samego sposobu działania.

Kompresory olejowe są wyposażone w układ smarowania wewnętrznych elementów mechanicznych. Olej znajdujący się we wnętrzu komory sprężania uszczelnia całe urządzenie, chłodzi części mechaniczne i zmniejsza ryzyko zatarcia silnika. Urządzenia te są niezawodne, ale mają jedną, podstawową wadę – wymagają cyklicznej wymiany oleju w celu zachowania prawidłowych warunków pracy. Niezbędny okaże się także filtr, gdyż w sprężonym powietrzu generowanym przez kompresor olejowy mogą znajdować się jego cząsteczki. W efekcie tego typu urządzeń bez systemów filtracji i uzdatniania powietrza nie można stosować w wielu gałęziach przemysłu, w tym do produkcji artykułów spożywczych, farmaceutyków oraz chemii.

Kompresor bezolejowy BOGE – ogólna charakterystyka

Sprężarka bezolejowa działa nieco inaczej. Brak uszczelniacza (oleju) sprawia, że z pozoru urządzenia te powinien trapić problem ich zacierania wskutek zbyt wysokiej temperatury elementów trących o siebie. W praktyce jednak tego typu sytuacje należą do rzadkości. Kompresor bezolejowy BOGE został wyposażony w tłok wykonany z materiału o bardzo niskim współczynniku tarcia, w efekcie czego jego jednostajna praca generuje marginalne ilości ciepła.

Czym cechuje się sprężarka tłokowa bezolejowa?

Ze względu na brak czynnika uszczelniającego, kompresor bezolejowy BOGE jest bardzo lekki, kompaktowy i mobilny – można z łatwością zmienić jego lokalizację w obrębie jednego warsztatu bądź hali wytwórczej. Ponadto generowane przez niego powietrze jest czyste, gdyż nie znajdziemy w nim cząsteczek oleju. W efekcie urządzenia te, oczywiście również po uzdatnieniu powietrza, mogą sprawdzić się także w branżach szczególnie wymagających pod kątem czystości powietrza, np. w farmaceutyce, medycynie czy w produkcji żywności i półprzewodników.

Sprężarka śrubowa bezolejowa – zalety i wady

Sprężarka śrubowa bezolejowa marki BOGE charakteryzuje się przede wszystkim najwyższą możliwą czystością powietrza bez oleju w klasie „0”, dzięki czemu można je stosować także przypadku najbardziej wrażliwych zastosowań przemysłowych. Klasa jest zgodna z ISO 8573-1. To parametr możliwy do osiągnięcia przede wszystkim dzięki zastosowaniu zintegrowanego katalizatora. Urządzenie to przekształca na bieżąco cząsteczki oleju w dwutlenek węgla oraz wodę. Kompresor bezolejowy BOGE BLUEKAT jest także kompaktowy, cichy i maksymalnie wydajny dzięki zastosowaniu stopnia śrubowego BOGE Effillence©. Podobną charakterystykę ma seria SO. W jej przypadku wybrana sprężarka śrubowa bezolejowa charakteryzuje się dwoma energooszczędnymi stopniami śrubowymi oraz długą żywotnością dzięki zastosowaniu nowoczesnego i innowacyjnego pokrycia UltraCoat© .